KLM Royal Dutch Airlines Uçak Bileti Online Sorgulama ve Rezervasyon

Bir hava yolu şirketi hakkında bilgi arayın
KLM Hava Yolları, kelimenin tam anlamıyla dünyanın en eski sivil hava yolları firmasıdır. 1919’da kurulan firma Hollanda’nın bayrak taşıyıcı firması olma ve dünyanın en güvenli hava yolu firmalarından biri olma unvanını da elinde tutmaktadır.
 
KLM’ nin doğup büyüme öyküsü, önce devlet tarafından kurulup, belirli bir zaman sonra tamamı ya da bir kısmı özelleşen hava yolu firmalarından biraz farklı. Hollanda kraliçesinin “yönlendirmesiyle”, bir özel girişim olarak doğan KLM, bir özel şirket olmasına rağmen doğumundan itibaren “kraliyet” ifadesini kullanmaya layık görülmüştür. Adının Türkçe anlamı; Hollanda Kraliyet Hava Yolları olan KLM, kurucu başkanı Albert Plesman’ın 1953’teki ölümüyle ekonomik krize girer. Hollanda Devleti, şirketi ayaktan tutmak adına şirket hisselerinin üçte ikisini satın alır. Bu hamleyle diğer sivil havacılık firmalarının çoğunun aksine firma, özel girişim olarak doğup sonradan “millîleştirilmiştir”.
 
Hollanda Devleti, firmanın özel şirket olarak kalmasına razı olur ve bir yönetim kurulunun belirli bir oranda söz sahibi olmasına izin verir. Ancak 1966 yılına gelindiğinde firmanın yönetim kurulu başkanı olan Dr. Gerrit van der Wal Hollanda Devleti’yle bir anlaşmaya vararak devletin firmadaki payını 550’nin altına düşürmeyi başarır.
 
1973 yılında hava yollarına olan talepteki aşırı hızlı artışla ve petrol kriziyle başa çıkmaya çalışır, fakat 1975’te yine Hollanda Devlet’nin firmadan hisse satın almasıyla şirket iflastan kurtulur. Firmanın çoğunluk hisseleri “elim sende” oynarcasına, özel sektör ve devlet arasında el değiştirmektedir. 1991 yılında firma, yolcu avantaj programını başlatan Avrupalı ilk hava yolu firması olur ve Uçan Hollandalı (Flying Dutchman) sık uçuş yapan yolcularına avantajlar sunmaya başlar. 
 
Firma, 2004 yılında Air France’la birlikte Air France – KLM grubunu oluşturur. İki firma da kendi markalarını korumaya devam etmektedir ancak kurulan yeni holding, dünyanın en büyük sivil havacılık firması hâline gelir. Günümüzde firma kendi adıyla uçan 116 uçaklık filosuyla dünyanın 138 noktasına uçmaktadır.
 

Bagaj Politikaları

There are no baggage policies available